Andrzej Milkowski

RIC - Inteligentny Kontroler Sieci Radiowej

Andrzej Milkowski - Prelegent FoWS

IMIĘ: Andrzej

NAZWISKO: Milkowski

SPECJALIZACJA: telekomunikacja

Prelekcja: RIC - Inteligentny Kontroler Sieci Radiowej

DATA I GODZINA: 15.04.21 (czwartek) GODZ. 12:00

Biografia

Jestem pasjonatem i innowatorem technologii w obszarze telekomunikacji mobilnej i IT, związanych z cyfrową telekomunikacją mobilną od początku jej rozwoju w Polsce.

Nazywam się Andrzej Miłkowski. Od 1996 roku związany jestem z działalnością telekomunikacyjną, a dokładnie telekomunikacją mobilną.

Dziesięć lat doświadczenia jako kierownik w firmie ERA SP. z o.o., pozwoliło mi nauczyć się podstaw zarządzania zespołem. Oprócz zarządzania ludźmi nauczyłem się też zarządzania dostawcami. To drugie, czyli prowadzenie projektów, kontraktów i umów oraz negocjowanie cen i warunków tych umów to istne pole bitwy. W biznesowym ABC w dziedzinie telekomunikacyjnych systemów komórkowych można powiedzieć, że zdobyłem “czarny pas”.

Ostatnie dwa lata poświeciłem się zrozumieniu technologii przyszłości, czyli Open-RAN oraz 5G SA Core.

To tutaj moim zdaniem zacznie się rewolucja w świecie dostawców i operatorów komórkowych. W świecie otwartych systemów i algorytmów ML/AI.

Abstrakt, czyli dlaczego warto

Co klientom dadzą sieci 5G? Szybszy Internet, krótsze opóźnienia, większą pojemność sieci?

A może tak naprawdę żaden z tych parametrów technicznych nie jest dla klienta ważny, bo klient chciałby mieć po prostu Internet dobrej jakości, w niskiej cenie?

Być może klient biznesowy jak fabryka, właściciel stadionu, centrum kontroli ruchu w kanale Sueskim chcieliby panować nad własną prywatną siecią?

Na tak postawione wyzwania odpowiedzieli twórcy nowej architektury sieci 5G.

Nowe standardy 5G koncentrują się na poprawie jakości usług 5G, co w pełni będzie możliwe dopiero po zmianie architektury sieci szkieletowej (CORE) i sieci radiowej (RAN).

Otwarte Interfejsy, użycie standardowych serwerów IT ale przede wszystkim powstanie otwartych referencyjnych architektury rozwiązań sieciowych, sprawiają, że 5G nie będzie już nigdy domeną tylko największych dostawców telekomunikacyjnych.

Wśród dostawców sprzętu radiowego pojawił się nowy trend, Open-RAN, a w obszarze sieci szkieletowych, architektura 5G SA (Stand Alone) oraz współgrający z nią promowany przez ETSI EDGEowy serwer aplikacji MEC.

Przedstawię najważniejsze zalety rozwiązań Open-RAN oraz rozwinę techniki stosowane w rozwiązaniu RIC (Ran Intelligence Controller), intensywnie korzystającego z algorytmów ML (Machine Learning) na poziomie trzech pętli kontrolnych.

Na koniec spróbujemy przymierzyć się do stworzenia wspólnej architektury aplikacji RIC i MEC, bo taka kombinacja według mnie ma rację bytu w sieciach przyszłości 5G i 6G.

Dołącz do wydarzenia lub podaj swój e-mail

Przypomnimy Ci o Konferencji